Turystyka zwłaszcza w odległe zakątki świata wiąże się ze wcześniejszym zapoznaniem kulturowym. Jest to niewątpliwie bardzo ważne, ponieważ zwyczaje mieszkańców innych państw ( na przykład afrykańskich) mogą w znaczący sposób odbiegać od standardów kulturowych naszego państwa. Dlatego też tak ważne jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami jakie panują w kraju do którego zmierzamy. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji.
Niejednokrotnie turystyka związana jest z pewnymi zagrożeniami. Zwłaszcza biologicznymi. Mowa tutaj o chorobach zakaźnych, które panują w większości państw afrykańskich oraz innych. Udając się w takową podróż zapewne powinniśmy uzyskać szereg informacji, które pozwolą nam na zachowanie skutecznej profilaktyki. Niektóre państwa oczekują od turystów aktualnych szczepień na przykład na wirusowe zapalenie wątroby, polio czy przeciwko żółtej febrze.
Profilaktyka to nie tylko szczepienia, to także odpowiednie zachowanie ( na przykład unikanie spożywania nieprzegotowanej wody), to także stosowanie środków odstraszających komary i inne.