Salento – Półwysep Salentyński

0
1333
Rate this post

Ue, paisà!

Witam Was na blogu, za pośrednictwem którego chciałabym Wam przedstawić przepiękne miejsce, gdzie nie dotarła jeszcze masowa turystyka – obcas włoskiego buta, skrajne południe regionu Apulia, z którego wybrzeży przy dobrej pogodzie można dojrzeć zarys gór Albanii – Półwysep Salento.

Salento – czyli co? Lu sule, lu mare, lu jentu [słońce, morze, wiatr], wiekowe drzewa oliwne, figi i opuncje figowe; barokowa perła – Lecce, urocze miasta i miasteczka, porty, stare fortyfikacje i wieże obronne; pyszne rustici i calzoni, pasta con le rape, robione ręcznie orecchiette; przesympatyczni ludzie i wszechobecny dialekt salentino; obsesyjna wręcz miłość do drużyny U.S. Lecce; niesamowity upał w lecie, który pomaga przetrwać jedynie powiew tramontany; szalona Notte della Taranta i tancerki wijące się w rytm pizzica; organizowane nawet w najmniejszych mieścinach sagre… O tym i o wielu, wielu innych zagadnieniach jest „Moje Salento”.

W celu ułatwienia lektury i zwiększenia przejrzystości strony wpisy będą pogrupowane w następujące działy tematyczne. Zapraszam do lektury!

Salento e musica, e come un’attrazione magica, il sole, il mare, il vento
d’Africa, la terra piu bella che c’e!
(słowa śpiewanej lokalnie przyśpiewki)

GEOGRAFIA

Czy Salento to tylko oliwki i opuncje figowe? Czy kiedykolwiek NIE jest tam gorąco, a ziemia przybiera inny kolor niż odcienie żółci? Czy Salento na mapie administracyjnej to Salento z serc jego mieszkańców? Czy można się jakoś obronić przed scirocco? Czy ten raj na ziemi faktycznie jest taki rajski i nieskażony? Czy na terenie Salento są rezerwaty przyrody? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tym dziale.

HISTORIA

Czy Grecia Salentina faktycznie ma coś wspólnego z Grecją? A jak się ma do niej Magna Grecia? Czy to prawda, że najstarsze ślady cywilizacji na Półwyspie Apenińskim znaleziono właśnie w Krainie Otranto? Kim byli Messapiowie? Czy Salento ma własną mafię? Czemu służyły nadmorskie wieże, których ruiny można do tej pory spotkać na salentyńskim wybrzeżu? A masserie? O czym świadczą obecne w Salento dolmeny i menhiry? Niektóre wątpliwości rozwieje ten dział.

JĘZYK

Czy salentino istnieje też w wersji pisanej? W czym gramatyka dialektu jest podobna do włoskiej, a gdzie leżą różnice? Czy faktycznie w Salento kupuje się dzieci (se cattanu li piccini)? Jakie są najsłynniejsze przysłowia i mądrości ludowe wyrażone w dialekcie? A łamańce językowe? Czy w salentino przeklina się inaczej niż po włosku? Czy dialektu uczy się w szkołach? Krótki przewodnik po salentino – właśnie tutaj.

KUCHNIA

Co można kupić w sfizzerii? Czy rustico jest rustykalne? Jak wygląda typowe śniadanie w Salento? Co podaje się na proszonym obiedzie? Czy kuchnia „ziemi dwóch mórz” opiera się głównie na rybach? Czy istnieją produkty spożywcze, które jeszcze nie doczekały się w Salento własnego święta? Czy żeby zjeść prawdziwe orecchiette trzeba mieć włoską babcię? Czy wino Negroamaro jest gorzkie? Smaki i smaczki Salento z mnóstwem przepisów – zajrzyj do tej kategorii.

LITERATURA I FILM

Na czyją cześć wiele lokali i miejsc w Otranto nazywa się Idrusa? Czy faktycznie współczesne rodziny w Salento wyglądają tak, jak pokazał je Ferzan Özpetek w Mine vaganti? Kto poza Sergio Rubinim umieszcza akcję swoich filmów na Półwyspie? Czy poza powieściami historycznymi lub przewodnikami turystycznymi istnieją książki o Salento? Czy pisarz pochodzący z Salento musi koniecznie pisać o swojej małej ojczyźnie? Jakie sławy mają salentyńskie korzenie? Przewodnik literacko-filmowy – właśnie tutaj.

MUZYKA

Czym jest tarantyzm? Kiedy i gdzie odbywa się Notte della Taranta? Co mają ze sobą wspólnego Emma, Dolcenera i Alessandra Amoroso? Dlaczego Salento nazywa się „Jamajką Południa”? Jak zaczynał zespół Negramaro? Czy Sud Sound System śpiewa jedynie w dialekcie? Czy łatwo prowadzić działalność artystyczną w południowych Włoszech? Odpowiedzi na te pytania i brzmienie Salento usłyszycie w tej kategorii.

SZTUKA

Dlaczego Lecce jest nazywane „Florencją Południa”? Czym jest cartapesta i co się z niej wytwarza? Czy pietra leccese jest wydobywana w Lecce? Gdzie możemy znaleźć przykłady architektury barokowej? Jakie zbiory archeologiczne można podziwiać w Museo Archeologico Provinciale w Brindisi? Komu przyznaje się Premio Barocco w Gallipoli? Malarstwo, architektura i szeroko pojęta sztuka – właśnie tutaj.

TURYSTYKA

Jak najlepiej i najwygodniej dotrzeć do Salento? Jakie są obowiązkowe punkty do zobaczenia podczas objazdowej wycieczki po wybrzeżu adriatyckim, a co trzeba koniecznie zwiedzić, jadąc wzdłuż linii brzegowej Morza Jońskiego? Co mają do zaoferowania turystom miasta i miasteczka Półwyspu? Czym Salento podbija serca małych podróżników? Czy i pielgrzymi znajdą tu coś dla siebie? Turystyczne wskazówki, porady i ciekawostki znajdziecie w tej kategorii.

WYDARZENIA

jakie są najważniejsze święta w życiu mieszkańców Salento? Jak obchodzi się tu Boże Narodzenie, a jak Wielkanoc? Czy wesele alla salentina charakteryzuje się jakimiś szczególnymi tradycjami? Co to są Tavole di San Giuseppe? Czy w Salento organizowane jest Palio? Kiedy i gdzie można zobaczyć słynne – nie tylko we Włoszech – ogromne ognisko, zwane focara? O ważnych wydarzeniach z kalendarza salentyńskiego możecie przeczytać właśnie tutaj.

ŻYCIE CODZIENNE

Kim jest Zdenek Zeman i dlaczego stał się postacią kultową? Dlaczego fajnie jest mieć koszulkę z napisem „Salento 12”? Czy faktycznie świeże warzywa i owoce można kupić tylko jeden raz w tygodniu na przyjezdnym mercatino? Jak wygląda praca przy zbiorze oliwek? Czy mieszkańcy Salento są religijni? Skąd biorą się animozje na linii Lecce-Bari? Z czego – poza turystyką, winem i oliwą – żyje Półwysep? Wyjaśnienia tych i wielu innych codziennych zagwozdek znajdziecie właśnie w tym dziale.