OTTAWA

0
433
Rate this post

Ottawa jest czwartym, co do wielkości miastem Kanady i stolicą tego kraju. Położone jest we wschodniej części prowincji Ontario nad brzegiem rzeki o tej samej nazwie. Cała aglomeracja miejska Ottawy liczy sobie około jednego miliona i sto pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców, z czego 860 tysięcy przypada na samo miasto.
Na terenach obecnej stolicy Kanady pierwotnie zamieszkiwały pierwotne plemiona Algonkinów, a pierwsza osada na europejską modłę powstała dzięki brytyjskiemu handlarzowi Philemonowi Wright. Nieduże miasteczko bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem. Dzisiejsza nazwa miasta obowiązuje od 1855 roku a już dwa lata później królowa Wiktoria uczyniła z Ottawy stolicę Kanady. Dalszy rozwój tego miasta uwarunkowany był rozrastającą się administracją centralną. Po drugiej wojnie światowej miasto znacznie się rozrosło przyłączając do siebie przedmieścia Nepean, Kanata, Vanier i inne okoliczne. W ten sposób Ottawa stałą się jednym z najrozleglejszych miast na świecie.
Ponad połowa ludności stolicy Kanady uważa język angielski za swój język ojczysty a miasto zasadniczo jest dwujęzyczne.
Na terenie miasta działa sześć wyższych uczelni, z czego dwa są angielskojęzyczne, jeden francuskojęzyczny a pozostałe są dwujęzyczne.
W Ottawie jest niskie bezrobocie a standard życia jest wysoki: ludzie znajdują zatrudnienie przeważnie w sektorze budżetowym w administracji publicznej; dobrze rozwinięte są też branże telekomunikacyjne, farmaceutyczne i nowych technologii.
Z Ottawy pochodzi parę światowej sławy osób takich jak na przykład: aktor Dan Aykroyd, piosenkarz Paul Anka, aktor Mattiew Perry i idol nastolatków Justin Bimber.