Toronto jest największym miastem Kanady liczącym sobie (aglomeracja) niewiele mniej niż sześć milionów (5915386) mieszkańców i chociaż nie jest oficjalną stolicą tego kraju to jednak nieoficjalnie pełni funkcję kulturalnej i ekonomicznej stolicy. Jest też najbardziej zróżnicowanym etniczne miastem naszego globu: naliczono w nim aż 150 różnych etnicznie grup. Język angielski uznawany jest za ojczysty przez około 52 % mieszkańców Toronto. 50 % dzisiejszych mieszkańców tego miasta jest imigrantami (samych Polonusów jest tutaj około 270 tysięcy, z czego po polsku mówi około 80 tysięcy). W 2001 roku ONZ przyznało temu miastu oficjalny tytuł WORLD?S MOST MULTICULTURAL CITY.
Początki miasta sięgają początków siedemnastego wieku, kiedy to francuscy koloniści założyli małą faktorię do handlu futrami i przez różne zawirowania historyczne przez długi czas tereny te zamieszkiwane były przez Indian i nielicznych Europejczyków aż po rewolucji amerykańskiej zaczęły napływać tu rzesze lojalnych poddanych korony brytyjskiej, którzy w dalszym ciągu chcieli pozostać jej poddanymi.
Miasto otrzymało prawa miejskie (pod nazwą Toronto) w 1834 roku licząc sobie wtedy 9 tysięcy mieszkańców. Od tamtej pory miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać i rozrastać. Rozbudowano port, gdyż ciągle zawijało do niego więcej statków, wybudowana linia kolejowa połączyła miasto z Montrealem i miastami amerykańskimi (Nowy Jork, Detroit, Chicago).
W latach dwudziestych dwudziestego wieku miasto dołączyło do światowych potęg naukowych, gdy pracownicy Uniwersytety Toronto odkryli insulinę.