Samochód – jak przygotować auto do zimy?

Ostatnimi czasy w naszym kraju przytrafiają się zimy mało łagodne lub… jeszcze mniej łagodne. Z wyjątkiem pierwszego sympatycznego puchu w okresie przedświątecznym, który kojarzy nam się raczej dobrze, zima sprawia wrażenie niekończącej się udręki dla nas kierowców, a także dla naszych samochodów. Jak przygotować auto do zimy?

Sprawa najważniejsza to zmiana opon na zimowe. O dziwo wciąż istnieją kierowcy, którzy ignorują ten zwyczaj, a należy pamiętać, że opony zimowe to nie tylko nasze bezpieczeństwo , ale także bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego. To również nieblokowanie ruchu kręcącymi się w miejscu oponami i możliwość na uporanie się z większością nieodśnieżonych parkingów i dróg, nawet po intensywnych opadach śniegu.

Kolejną rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, by dobrze przygotować samochód do zimy, jest uzupełnienie zbiornika z płynem do wycieraczek odpowiednim płynem. Takim, który nie zamarza w czasie mrozu. Nie ma nic gorszego niż marznące na mrozie szyby, a zimowy płyn świetnie sprawdza się również wtedy, gdy pada mokry, ale zamarzający na szybach deszcz.

W czasie zimy powinniśmy też zaopatrzyć się w smar w oleju, np. WD-40, który odmrozi nam m.in. zamarznięte zamkii pozwoli się dostać do środka samochodu.

Kolejnym gadżetem, niezbędnym dla każdego kierowcy zimą, będzie zestaw do zgarniania śniegu i zeskrobywania szronu lub lodu z szyb. Usunięcie warstwy przymarzniętego śniegu lub szronu należy wykonać zanim włączymy ogrzewanie (w tym tylnej szyby – inaczej może się ono uszkodzić).Pamiętajmy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to obowiązek każdego kierowcy, a jazda z zaśnieżonymi szybami może skończyć się mandatem.

Warto też pomyśleć o specjalnej łopacie do śniegu wożonej w bagażniku na wypadek utknięcia w śniegu lub zasypania samochodu na parkingu.