Quebec jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Miasto liczy ponad 532 tysiące mieszkańców. Zarówno miasto jak i cała prowincja o tej nazwie jest frankofońska i pierwszym językiem jest francuski.
Miasto założone zostało w 1608 roku na terenie gdzie wcześniej znajdowała się indiańska wioska Stadcona. Dogodne położenie Rzeki Świętego Wawrzyńca sprawiła, że miasto szybko zyskało na znaczeniu jako śródlądowy przyczółek handlowy, dlatego też toczyły się walki o wpływy w mieście i w latach 1629 -1632 Quebec przeszedł w ręce Brytyjczyków. Od 1663 roku miasto stało się stolicą Nowej Francji, ale i w późniejszych latach zmuszone było stawiać czoło inwazjom brytyjskim z różnym skutkiem. Ostatecznie jednak na mocy traktatu paryskiego z 1763 roku ostatecznie Quebec został przekazany pod panowanie korony Brytyjskiej.
W 1791 oficjalnie Quebec został stolicą prowincji Dolna Kanada, (którą to nazwę zmieniono następnie na Quebec). W czasie II wojny światowej miasto gościło na konferencjach dwóch wielkich przywódców światowych a mianowicie prezydenta USA Franklina Roosvelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchila.
W 1985 roku UNESCO doceniło walory zabytkowe dzielnicy Quebeku (Vieux- Quebec) i została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa.
Quebec uchodzi za najbardziej po Paryżu francuskie miasto na świecie.
Jest ulubionym przez turystów miejscem w Kanadzie, podziwianym za urokliwe zaułki, uliczki wysadzane kocimi łbami, małe sklepiki z rękodziełami i specyficzny ?prawie? europejski klimat starych historycznych dzielnic.