Większość z nas używa określenia „ping-pong” mówiąc o tej bardzo popularnej grze towarzyskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa. Oficjalnie powinno się mówić o tenisie stołowym. To tylko jedna z wielu ciekawostek, jakie zostaną zamieszczone w dzisiejszym artykule na temat tego sportu.
Przyjrzyjmy się jednak najpierw definicji tejże gry. Uczestniczyć w niej mogą dwie lub cztery osoby. W zależności od tego możemy mówić o grze typu singiel, albo debel. Podobnie, jak ziemna odmiana tenisa, rozgrywka polega tutaj na odbijaniu piłki za pomocą rakietki. Musi ona przeleć ponad siatką na drugą połowę stołu. Może uderzyć o stół tylko raz i nie może spaść na podłogę. W przeciwnym wypadku osoba zagrywająca zdobywa punkt.
Chociaż istnieje współcześnie dość sporo różnych gier podobnych do „ping-ponga”, jak na przykład squash Warszawa notuje w ciągu ostatniej dekady wzrost zainteresowania tenisem stołowym.
Gdzie należy się doszukiwać początków tej gry? Wszystko zaczęło się w dziewiętnastowiecznej Anglii, a dokładnie w latach osiemdziesiątych. Bardzo szybko zyskał on na popularności, szczególnie wśród najzamożniejszych warstw społeczeństwa. Po rozpowszechnieniu, zaczęto komercyjnie produkować profesjonalny sprzęt do gry, jak różne rakietki, piłki, czy siatki. Wówczas grało się zazwyczaj do dwudziestu jeden punktów, a nie, jak dzisiaj, do jedenastu.