Laik nie wie co to są pojazdy specjalistyczne, nie wie jakie pojazdy nimi są. Dla niektórych pojazd specjalistyczny przewozi różne gabarytowo towary, dla innych to pojazdy przewożące różne, nietypowe rzeczy i towary.
Otóż nie jest to do końca prawda, pojazdy specjalistyczne to pojazdy pracujące w różnych grupach mundurowych. To pojazdy wyposażone w specjalistyczny sprzęt i osprzęt, pojazdy do specjalnych misji i akcji.
Niejednokrotnie dzięki takim pojazdom ratuje się ludzi, pomaga się ludziom, sprowadza się sytuacje nienaturalne do normalnych, gasi się pożary, ratuje się powodzian.
Pojazdy specjalistyczne mają swoje specjalne zadania, są pojazdami bardzo przydatnymi i pomocnymi, bezawaryjne, odporne na wszystkie warunki, dają sobie radę w każdym miejscu i nawet w najtrudniejszych terenach.
Pojazdy wojskowe i strażackie, policyjne i medyczne to sprzęt doskonały i specjalistyczny, wielkie pojazdy i małe, sprytne łaziki, dźwigi i doczepiane żurawie to wszystko to własnie pojazdy specjalistyczne.