Globalizacja i motoryzacja ? na pierwszy rzut oka wydaje się, że te dwie rzeczy nie mają ze sobą nic wspólnego. Nic bardziej mylnego. Te dwie rzeczy są ze sobą związane. Można nawet powiedzieć, że w dzisiejszej gospodarce motoryzacja i globalizacja są od siebie uzależnione, a na pewno od globalizacji uzależniona jest motoryzacja. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Od globalizacji jest dziś uzależniona praktycznie każda gałąź światowej gospodarki.
Jeśli ktoś nie rozumie tych powiązań to można je przedstawić w bardzo prosty sposób. Samochody produkowane są dziś praktycznie w każdym zakątku świata. Największe firmy samochodowe mieszczą się w różnych krajach i na różnych kontynentach. Nie oznacza to jednak, że są produkowane tylko dla kraju w którym są wytwarzane. Jest dokładnie odwrotnie, a większość aut trafia po prostu na eksport.
Ten efekt to nic innego jak po prostu globalizacja. Wielkie firmy samochodowe stały się wielkimi graczami światowymi, którzy na arenie międzynarodowej rozgrywają swoje interesy. A oczywiście ich głównym interesem jest jak największy zarobek.