Bardzo dużo osób decyduje się na zakup używanych samochodów. Głównym powodem są oczywiście ceny niższe w stosunku do tych, które oferują salony samochodowe. Zakup samochodu to ogromna radość, ale jednocześnie odpowiedzialność. Wiąże się to bowiem z koniecznością załatwiania określonych formalności. Spisanie umowy, odebranie dokumentów i kluczyków, a także dokonanie zapłaty to dopiero początek. Jakie sprawy należy zatem załatwić w następnej kolejności?

Niezbędne okaże się wykupienie polisy OC, szczególnie jeżeli poprzednia nie jest już ważna. Tylko wtedy będzie można przetransportować auta od poprzedniego właściciela na naszą posesję. Poza tym polisa OC jest niezbędna przy rejestracji. W tym celu można wykupić 30-dniową polisę, a później wybrać inną opcję, bardziej korzystną i odpowiadającą naszym oczekiwaniom www.

Po zakupie samochodu należy udać się do Urzędu Skarbowego, by zapłacić niezbędny podatek – podatek od czynności cywilno-prawnych. Będzie to kwota stanowiąca 2% wartości rynkowej zakupionego auta. Załatwienie tej formalności jest naprawdę proste – w odpowiednim okienku otrzymuje się druk, który należy wypełnić. Następnie urzędniczka oblicza kwotę podatku i wystawi rachunek. Z rachunkiem należy udać się do kasy i uiścić stosowną opłatę. Zapłacenie takiego podatku jest konieczne jeżeli auto nabywamy od osoby prywatnej, która była właścicielem samochodu. Jeżeli auto było kupowane w komisie, to właściciel komisu ma obowiązek dokonania tej opłaty.

Następna formalność związana jest z rejestracją auta. Należy udać się do Wydziału Komunikacji i uzupełnić tam odpowiedni wniosek. Trzeba mieć przy sobie stare tablice rejestracyjne, dowód osobisty, umowę sprzedaży, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, kartę pojazdu oraz ważną polisę OC. Na załatwienie tej sprawy jest miesiąc czasu. Później około miesiąca czeka się na nowe dokumenty, a w tym czasie korzysta z tymczasowego dowodu i nowych tablic.

Ostatnim krokiem będzie wykupienie polisy OC. Można się za to zabrać w momencie, gdy samochód będzie już zarejestrowany na nas. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie atrakcyjnej oferty. Dobrze jest przy tym korzystać z kalkulatorów internetowych, które pozwalają porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Poza tym warto rozważyć możliwość wykupienia jakiejś dodatkowej polisy, choćby AC.

Załatwienie tych wszystkich formalności będzie trwało, ale dopiero wtedy staniemy się pełnoprawnymi właścicielami samochodu i będziemy mogli ze spokojem z niego korzystać.