Kilka słów o graniu w szachy, o turniejach, festiwalach i innych imprezach szachowych. Wiele takich turniejów odbywa się w Rabce.

Szachy to gra królewska. Ludzie grają w nią od wielu wieków.
Była częstym gościem na dworach różnych władców, i tych egzotycznych i europejskich. Grając w szachy kształcimy swoją osobowość, kształtujemy charakter, oraz ćwiczymy wiele cech potrzebnych w życiu codziennym takich jak pamięć, zdolność koncentracji oraz logiczne myślenie. Bywa i tak, że szachy uczą natychmiastowego podejmowania decyzji lub opanowania w sytuacjach stresowych. Tak więc są zalecaną rozrywką umysłową. Aby to ćwiczenie umysłu miało sens warto od czasu do czasu sprawdzać się swoje umiejętności, swoją wiedzę i zdolności analityczne. Idealnym sposobem do realizacji tych zadań są turnieje szachowe. Zawody szachowe są organizowane przez wielu organizacji nie tylko w Polsce ale również za granicami naszego kraju. MOK Rabka Zdrój jest jednym z prężniejszych animatorów życia szachowego na terenia Małopolski, a bez wątpienia największym na podhalu. Mając zrzeszonych około 50 zawodników na terenie całego podhala, klub nasz stał się głównym organizatorem imprez. Współpracujemy z wieloma innymi sekcjami szachowymi, w Polsce: KKSz, MLKSz, LKS Promień Kowalewo Pomorskie, Ks Gorce Nowy Targ, a również z klubami słowackimi: np z Trzciany. To właśnie nasz Klub organizuje Mistrzostwa Podhala oraz Wakacyjne Grand Prix, jak również turniej szachowy o Wielki Puchar Czekoladowy.
Poza organizacją turniejów szachowych zajmujemy się szkoleniem dzieci. Nasi szachiści należą do czołówki województwa Małopolskiego w swoich kategoriach wiekowych. Rabczańska drużyna seniorów uzyskała prawo gry w Małopolskiej III Lidze. Głównym celem naszej działalności jest popularyzacja gry w szachy na terenie podhala, oraz zachęcanie do zgłębiania jej tajników młodych adeptów tej szlachetnej gry.