Montreal to drugie pod względem wielkości miasto Kanady. Miasto powstało jako niewielka francuska osada nad Rzeką Świętego Wawrzyńca jako Mont, Royal czyli Wzgórze Królewskie i stąd wzięła się obecna nazwa. Miasto obecnie liczy milion sześćset pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Z liczebnością miasta łączy niepewna ciekawa historia, a mianowicie na mocy swoich uprawnień rząd Quebeku przyłączył do miasta niektóre podmiejskie dzielnice, które tego nie chciały. Ogłoszono referendum w tej sprawie i pewna ilość tych dzielnic zamieszkiwana przez 13 % dotychczasowej populacji odłączyła się od Montrealu.
Początki miasta sięgają pierwszej połowy szesnastego wieku, kiedy dotarł tu J. Cartier ze swoją załogą odwiedzając indiańską wioskę i stanąwszy na wzgórzu nadał mu tą nazwę, ale dopiero w roku 1642 następne francuskie wyprawy zaczęły kolonizować te okolice. Na początku głównym zadaniem była praca misyjna wśród tutejszych Indian, ale wkrótce kolonia stała się ważnym ośrodkiem w handlu futrami i przekształciła się w faktorię handlową. Francuzi popełniając liczne błędy w stosunku do ludności tubylczej narazili się na częste wojny z Irokezami, co spowolniło rozwój miasta.
Podczas wojny siedmioletniej Anglicy podbili większość kolonii francuskich w Ameryce Północnej i Montreal jako ostatni bastion francuskiego oporu także musiał się poddać (1760).
Miasto ma bardzo ciekawą historię gdyż podczas swojego istnienia należało zarówno do Francuzów, Brytyjczyków a nawet przez jakiś czas do Amerykanów.
Montreal jest miastem z przeważającym francuskim społeczeństwem, co widać choćby po tym, że funkcjonuje tu osiem wyższych uczelni i tylko dwie z nich są angielskojęzyczne.