Motel – jeden z głównych typów baz noclegowych. Charakterystyczne dla niego jest jego położenie, gdyż mieści się on przeważnie tuż przy drodze. Znaleźć go można, jadąc jedną z autostrad bądź poruszając się ruchliwą ulicą. Dzięki temu nawet kierowcy natrafiają na niego w odpowiednich dla nich momentach, gdy potrzebują dłużej przerwy w podróży.

Tego rodzaju Kwatery Miedzyzdroje dysponują oczywiście swoimi parkingami. Skoro bowiem ich oferty kierowane są głównie do kierowców, muszą udostępnić im chroniony plac, na którym każdy spokojnie odstawi swój pojazd. Motele w swoich budynkach najczęściej posiadają po kilkanaście pokojów, przy czym głównie są one nastawione na nocleg jednej czy dwóch osób. Miejsc w motelach zwykle nie trzeba rezerwować wcześniej, ponieważ bezustannie są one zwalniane.

Motele szczególnie upodobali sobie kierowcy samochodów ciężarowych, których podróże trwają nieraz i kilka tygodni. To oni w tych bazach mogą zatrzymać się wyłącznie na jedną noc, aby trochę odpocząć przed dalszą jazdą.